narodowe czytanie 2021 - Moralność Pani Dulskiej - 5 września 2021

W niedzielę, 5 września 2021r. w amfiteatrze w Rozogach odbyła się dziesiąta edycja Narodowego Czytania. Organizatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna w Rozogach. Tegoroczną lekturę „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej czytali mieszkańcy naszej gminy: przedstawiciele lokalnego samorządu, stowarzyszeń, jednostek organizacyjnych - Szkoły Podstawowej w Rozogach, ŚDS w Orzeszkach, GOPS w Rozogach, Biblioteki oraz czytelnicy.
Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcję, z inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego, zorganizowano po raz pierwszy w 2012 r. wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" A.Mickiewicza.
GBP w Rozogach przystąpiła do Akcji w 2015r. Przez kolejne lata, wspólnie z mieszkańcami naszej gminy (i nie tylko) czytaliśmy: „Lalkę” B. Prusa, „Quo vadis” – H. Sienkiewicza, „Wesele” – S. Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” – S. Żeromskiego oraz Nowele polskie. W ubiegłym roku czytana była Balladyna.
Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Jak napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda „to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.
GBP w Rozogach serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom akcji, a szczególnie tym, którzy aktywnie włączyli się do czytania. Na kolejne spotkanie zapraszamy za rok, a lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

 

nc2021_001.jpg nc2021_002.jpg nc2021_003.jpg

nc2021_004.jpg nc2021_005.jpg